Menu

Az MTA Tantárgy-Pedagógia Kutatási Program Egészségtudomány-Biológiai Munkacsoport félidős beszámolója

IDŐPONT

2018. október 05. 09.00-14.30 óra között

HELYSZÍN

MTA Székház, Kisterem
1051 Budapest, Széchenyi István tér 9.

RÉSZLETEK

9,00-9,15 Megnyitó

Hunyady László, a Semmelweis Egyetem, ÁOK dékán

Figler Mária, az Egészségtudomány-Biológiai munkacsoport vezetője Patkós András, az MTA Tantárgy-pedagógiai Kutatási Program vezetője

Üléselnök: Figler Mária

9,15-9,40 Kissné Horváth Ildikó:  Három generációval az egészségért: egészségfejlesztés közösen

9,40-9,50 Szünet

Üléselnök: Veréb Fanni, Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete (BOE)  képviselője

9,50-10,50 Győri Miklós csoport

Győri Miklós és MTA-ELTE Autizmus Szakmódszertani Kutatócsoport:

A MASZK projekt: célok, módszerek, helyzetkép 

V. Molnár Márta és MTA-ELTE  Autizmus Szakmódszertani Kutatócsoport:

Életminőség és megküzdés autizmussal élő személyek családjaiban: egy nagymintás kvantitatív kutatás fő eredményei és oktatási implikációi

Stefanik Krisztina és MTA-ELTE Autizmus Szakmódszertani Kutatócsoport: Módszertani fejlesztés autizmussal élő tanulók iskolai befogadásának támogatására: a "Csillagbusz" tudásformáló program és hatásvizsgálatának kialakítása

10,50-11,00 Kérdések

11,00-11,15 Szünet-kávé,tea

Üléselnök: Sebestyén Barbara, a Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete (BOE)  képviselője

11,15-12,00 Burián Katalin csoport

Burián Katalin, SZTE-ÁOK, Orvosi Mikrobiológiai és Immunbiológiai Intézet, MTA-SZTE Mikrobiológia és egészségnevelés szakmódszertani kutatócsoport:  A modern technikai eszközök alkalmazásának hatása a középiskolás fiatalok nemi betegségekről alkotott ismereteire

Spengler Gabriella, SZTE-ÁOK, Orvosi Mikrobiológiai és Immunbiológiai Intézet, MTA-SZTE Mikrobiológia és egészségnevelés szakmódszertani kutatócsoport:  A tanártovábbképzés lehetőségei a mikrobiológia és egészségnevelés témakörében

Kovács Józsefné, Szegedi Tömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium, MTA-SZTE Mikrobiológia és egészségnevelés szakmódszertani kutatócsoport

Az egészségnevelés és a tehetséggondozás kapcsolata

12,00-12,10 Kérdések

12,10-13,00 Ebéd

Üléselnök: Hajnes József, a Budapesti Orvostanhallgatók Egyesülete (BOE)  korábbi vezetője, Semmelweis Egyetem, Népegészségtani Intézet

13,00-14,00 Falus András csoport (üléselnök: BOE 3)

Feith Helga és az Egészségnevelés Kortársoktatással (TANTUdSZ) Munkacsoport:

A TANTUdSZ program eredményei, második év

Darvay Sarolta/Kolosai Nedda és az Egészségnevelés Kortársoktatással (TANTUdSZ) Munkacsoport:

Pedagógiai innováció lehetősége az egészségnevelésben

Falus András és az Egészségnevelés Kortársoktatással (TANTUdSZ) Munkacsoport:

Az egészségtudatosság nevelése; társadalmi helyzetkép és feladatok

14,00-14,10 Kérdések

14,10-14,30 Zárás (Patkós András)

 


Korábbi ajánlók:

PPF

XXIII. Primer Prevenciós Fórum
2017. május 18. csütörtök

„Egészségtudatosság táguló világunkban”

 

A konferencia fővédnöke: Balog Zoltán Emberi Erőforrás Minisztere

Védnökök: Szentes Tamás országos tiszti főorvos

                    Pándics Tamás főigazgató főorvos

                    Hunyady László Semmelweis Egyetem dékánja

9.00 – 9.15 üdvözlések

Moderátor: Falus András

9:15  9:30      Gradvohl Edina: Kortársoktatás az egészségnevelésben (TANTUdSZ)

9:30 – 9:45       Falus György: A vízminőségre ható talaj- és légköri hatások

9:45 – 10:00    Szűcs Zsuzsa: Folyadék fogyasztás; ivóvíz és ásványvíz

10:00 – 10:15  Lugasi Andrea: Fenntartható vendéglátás

10:15 – 10:30  Tompa Anna: Hormon diszruptorok a  környezetünkben

10:30 – 10:45   Gerevics József: Transzneműség és nemváltoztatás: múlt, jelen, jövő


10:45 - 11:00 
KÁVÉSZÜNET

 

Moderátor: Tompa Anna

11:00 11:15     Tóth Judit: A hazai környezet-egészségügy  legújabb kihívásai

11:15 – 11:30     Sáfrány Géza: Nukleáris katasztrófák, mint a társadalom veszélyeztetése

11:30 – 11:45   Pucsok József: Mozgásban is az arany középút az üdvös - újabb adatok az akaratlagos izommozgás élettani hátteréről – túledzettség és mozgáshiány a miokin elmélet tükrében

11:45 – 12:00    Falus András: Az emberi mikrobiom, mint egészségtényező   


12:00 – 13.00   EBÉDSZÜNET
(Sajtótájékoztató – bejelentés a PPF és az EDUVITAL együttműködésről )

Moderátor: Major Jenő

13:00 – 13:15     Dura Gyula: A hazai település egészségügy új kihívásai

13:15 – 13:30     Vargha Márta: Vízhigiéne helyzete Magyarországon

13:30 – 13:45     Csányiné Dr. Dósa Ilona: Háziállatokról terjedő emberi betegségek

13:45 – 14:00      Illés Sándor: Etnikumok és emberek keveredése – migrációs kihívások egészségi és egészségügyi vonatkozásai a globalizáció korában

 

Zárszó: Tompa Anna és Falus András


Helyszín: Országos Tisztifőorvosi Hivatal, Fodor terem
 (1097 Budapest, Albert Flórián út 2.) 

 

ION Day 2015

 

Tisztelt SGH látogatók!

 

Figyelmükbe ajánljuk az ION Day 2015 rendezvényt, amelyen egy újgenerációs szekvenáló technológia kerül bemutatásra. 

A rendezvény időpontja: 2015. november 3. 10:30 - 17:30
Helyszín: Semmelweis Egyetem I. sz. Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet
(1085 Budapest, Üllői út 26.)

A rendezvény részletes programja letölthető pdf formátumban >>>

Kapcsolódó anyag >>>

 

 


Tisztelt SGH partnerek,


A Semmelweis Genomikai Hálózat két éve otthont adott az Első Magyar Epigenetikai Konferenciának.

Az idén november 19-21 között az MTA TTK épületében a Magyar Biokémiai Egyesület égisze alatt ismét megszervezzük ezt a nemzetközi konferenciát, melynek regisztrációja egy hét múlva zár.
Örömünkre szolgál megosztani a végleges előadói listát és programot melyet alább olvashat vagy a konferencia honlapján is megtekinthet melynek címe:
http://danube-epigenetics.weebly.com/

Ezen emailre hivatkozva az SGH partnereknek a feltüntetett regisztrációs díjból 30% kedvezményt tudunk biztosítani a "SGH-PARTNER" kód feltüntetésével.


A szervezők nevében,

Arányi Tamás és Bálint Bálint László


 


***DANUBE SCIENTIFIC CONFERENCES ON EPIGENETICS***
Budapest, 19-21 November 2014 

http://danube-epigenetics.weebly.com/

 

Wednesday 19. November

16.00 Registration
18.00 Opening Lecture: Paolo Sassone-Corsi:          
          Common Threads: Epigenetics, Metabolism and the Clock
              University of California, Irvine, introduced by László Tora

19.15 Welcome Dinner


Thursday, 20. November 

8.30 Registration

9.00-10.30Session 1
Laszlo Nagy:  Cistromic and long-range interactions of lineage- and signal specific transcription factors integrate macrophage specification and control lipid signaling
Puri Pier Lorenzo:  Epigenetic networks regulating skeletal muscle regeneration and fibro-adipogenic degeneration in health and diseases.
Dirk Schübeler:  Setting and reading DNA methylation

10.30-11.00 Coffee Break

11.00-13.00 Session 2
Brian McStay: From NORs to nucleoli and genomic stability of rDNA arrays in human cells
Claire Rougeulle:  Non-coding RNAs and X-inactivation plasticity in mammals 
Pantelis Hatzis:  The long non-coding RNA WNTRLINC1 regulates transcription, stemness and carcinogenesis in the intestinal epithelium
Wendy Bickmore:  Transcription and nuclear organisation: chicken and egg

13.00- 14.30  Buffet Lunch and Poster Session

14.30-16.00 Session 3
Maxime Dahan:  Probing the target search of DNA-binding proteins in mammalian cells, one molecule at a time
Ido Amit:   Shaping the blood: Lessons from Chromatin and single cell RNA dynamics
Rickard Sandberg:  Single-cell RNA-seq reveals principles of allelic expression in mammalian cells
                    
16.00-16.30 Coffee Break 

16.30-18.30 Session 4
Tamas Aranyi:   Infection of human cells with lentiviral vector leads to highly reproducible genome-wide DNA methylation changes
Balint L Balint:  Epigenetic tools for mapping chromatin modifications in clinical samples
Attila Németh:  Molecular mapping of nucleolus-associated chromosomal domain dynamics during cellular senescence
Judit Balog:   The role of chromatin repressor SMCHD1 in the development of human disease
Ferenc Muller:  Functional validation of disease associated human enhancer candidates using the zebrafish transgenic embryo as a scalable vertebrate model
Tibor Pankotai: Mechanistic insights into the transcriptional arrest in the presence of Double Strand Breaks
         
18.30-19.45 Wine and Cheese and Posters


Friday 21. November

9.00-10.30 Session 5
Laszlo Tora:  The SAGA coactivator complex acts on the whole transcribed genome and is required for all RNA polymerase II transcription
Frank Holstege:  Deciphering regulatory circuitry by genome-wide analyses
Iannis Talianidis:  Epigenetic mechanisms regulating liver development and function                     

10.30-11.00 Coffee Break

11.00-13.00 Session 6
Erica Watson:  The transgenerational epigenetic effects of abnormal folate metabolism
Piroska E. Szabó:  Epigenetic remodeling between generations
J. Andrew Pospisilik:  Paternal diet defines offspring chromatin state and intergenerational obesity
Petra Hajkova:  Dynamics of DNA modifications during epigenetic reprogramming in vivo  
                      
13.00- 14.30  Buffet Lunch and Poster Session

14.30-16.00 Session 7
Nabieh Ayoub:  Dysregulation of KDM4A-D Lysine Demethylases Promotes Chromosomal Instability
Maria Fousteri:  Deciphering the dynamics of transcription in response to genotoxic stress 
Vincent Géli: The many faces of Set1 and of its subunits
Tobias A. Knoch: The detailed three-dimensional organization and dynamics of the human and mouse genomes                       
16.00-16.30 Coffee Break

16.30-18.30 Session 8
Robert Schneider:  Novel Players in Chromatin 
Imre Boros:  ADA contributions to HAT specificity
Ana Pombo:  Mechanisms of Polycomb repression in mouse embryonic stem cells
Lóránt Székvölgyi:  Histone mutations driving human disease: a biophysical perspective    

19.45- Social programme

Go to top