Menu

Kurzusinformáció

GENETIKA ÉS GENOMIKA (AOKGEN030_1M)
ÁLTALÁNOS ORVOSTUDOMÁNYI KAR 2014/2015. TANÉV II. FÉLÉV

ÁLTALÁNOS INFORMÁCIÓK
 

Üdvözöljük a „Genetika és genomika” tantárgy hallgatóinak sorában. A Tanulmányi és Vizsgaszabályzatnak (TVSZ) megfelelően, és a kurzus eredményes teljesítése érdekében az alábbiakban tájékozatjuk Önöket a legfontosabb tudnivalókról.

A „Genetika és genomika” tárgyat azok a hallgatók vehetik fel, akik a Biokémia, molekuláris és sejtbiológia III. kreditpontjait megszerezték. Az aláírás megszerzéséhez az előadások és a gyakorlatok 75%-án jelen kell lenni külön-külön (TVSZ 17.§ 7.). Az előadásokon szúrópróba szerűen ellenőrizzük a jelenlétet a félév során néhány alkalommal. Háromnál több hiányzás érvényteleníti a félévet. A gyakorlatokon minden héten regisztráljuk a hiányzásokat, és a három alkalmat meghaladó hiányzás szintén az aláírás megtagadását vonja maga után. A foglalkozásokon csak megfelelő mentális és egészségi állapotban lehet részt venni. Nyomatékosan felhívjuk a hallgatók figyelmét, hogy az előadásokon és a gyakorlatokon hang-, kép- és videofelvétel készítése tilos! (Rektori KORL_6_2013) Gyakorlati hiányzás pótlására az aktuális oktatási héten, a párhuzamos gyakorlati kurzusok foglalkozásán nyílik mód, a gyakorlatvezetőkkel történő előzetes egyeztetés után. Az előadásokat nem lehet pótolni. A félév érvényességéről a 14 heti gyakorlatokon kapnak tájékoztatást a gyakorlatvezetőjüktől. (A félévet érvényesítő aláírás megszerzését a vizsgaidőszak első hetétől ellenőrizhetik a Neptunban).

A félév során a hallgatók felkészültségét egy írásbeli demonstráció formájában ellenőrizzük. Ez utóbbira 11. oktatási héten kerül sor. A demonstráción az elméletet és a gyakorlatok anyagát is számon kérjük. A demonstráció tematikája a honlapon az aktuális (11.) hétnél lesz megtekinthető. Akik nem jelennek meg a demonstráción és erről igazolást hoznak, azoknak egy-egy pótbeszámolót tartunk.

A „Genetika és genomika” és így a (kollokvium) tananyaga:

Tervezett vizsganapok: Május 19, 21, 27, 29, Június 2, 4, 5, 9, 12, 16, 18, 19, 23, 25, 26, 30, Július 2.

A vizsga két részből áll. A vizsga elméleti és gyakorlati része önmagában is buktató hatályú (azaz bármelyik rész elégtelen osztályzata elégtelen vizsgajegyet eredményez). Amennyiben a vizsgán nyújtott teljesítmény az elméleti és a gyakorlati részből is meghaladja az elégséges (2) szintet, a vizsgajegybe beszámítjuk (33 %-os súllyal) a félévközi teljesítményt is (beszámoló + max. 10 szorgalmi pont alapján). [Kivételek: A javító ismétlő vizsgán (3. és 4. vizsga), valamint eredményes kollokvium javításakor már csak a vizsgán elért teljesítményt vesszük figyelembe.] A vizsgán a feleletek előtt felkészülési idő nem áll a hallgatók rendelkezésére. A vizsgára el kell hozni a tanulmányi értesítőt és fényképes igazolványt, valamint ismétlő javítóvizsga esetén ismétlővizsga-jegyet is. A vizsga tematikáját és egyéb tudnivalókat az intézet honlapján tesszük közzé a vizsgaidőszak kezdete előtt.

Genetika és gonomika tárgyból lesz tanulmányi verseny. A hallgatókat a demó eredménye (pontszámok) alapján fogjuk meghívni. (Pontos időpontot akkor tudunk hirdetni, amikor sikerül nagy előadótermet foglalni rá.) A verseny legjobbjai (megfelelő szint elérése esetén) megajánlott jegyet kaphatnak.

A vizsgaidőszak 2015. május 18-án kezdődik. Az a hallgató bocsátható vizsgára, aki félévét a Neptunban aláírással érvényesítettük és az adott vizsganapra bejelentkezett. A vizsganapokat a NEPTUN rendszerben 2015. április 15-ig adjuk meg. A vizsgára jelentkezni kizárólag a Neptun-rendszeren keresztül lehet. Vizsgaidőpontot módosítani a vizsgát megelőző 48 órán belül már nem lehe. Munkaszüneti nap utáni vizsga esetében a vizsgajelentkezést az utolsó munkanap reggeléig lehetséges. Felhívjuk a hallgatók figyelmét, hogy az eredetileg megadott létszámkorlátokat a vizsgáztató oktatók véges létszáma miatt nem tudjuk emelni. A vizsgaidőszak július 31-át követő részében, valamint a ismétlővizsga-időszakban sikeres vizsga javítása nem lehetséges. Az ismétlővizsga-időszakban csak a vizsgaidőszakban megkísérelt és sikertelen (elégtelen) vizsga ismételhető. Vizsgát ismételni leghamarabb a vizsgát követő 3. napon lehet.  

A vizsgaidőszakban hetente egy alkalommal - nem kötelező jelleggel - konzultációkat tartunk, melynek helyét és időpontját az intézeti honlapon tesszük közzé.

Az Intézet honlapján (http://gsi.semmelweis.hu/) az Intézettel, az oktatással kapcsolatos további információk, a demonstrációk és a vizsgák tematikája, e-mail címek, valamint az előadásokhoz, illetve a gyakorlatokhoz kapcsolódó prezentációk találhatók. Ezek eléréséhez jelszó szükséges, mely a Neptunban, a kurzus lapon, az WEB-cím sorában található meg, illetve a gyakorlatvezetők adják meg. A honlapot a félév folyamán folyamatosan frissítjük.

 

Hasznos tanácsok

A tanulás során ne feledkezzenek meg arról, hogy a tananyagban nem csak a tankönyv és előadások szövege foglaltatik benne, hanem az ábrák, rajzok is. A tanulás során ne csak olvassák a tankönyvet, hanem mindig készítsenek jegyzeteket, vázlatrajzokat, folyamatábrákat. Felhívjuk a hallgatók figyelmét, hogy a ppt prezentációk nem tartalmazzák a teljes tananyagot, a saját előadási jegyzetek és tankönyv (jegyzet) ismerete is szükséges az eredményes vizsgához.

 

Kapcsolatok

Beosztás

Név

Elérhetőség

Oktatási ügyintéző

Mohosné Kotnyek Orsolya

NET 623, +36 1 210 2950

Tanulmányi felelős

Dr. Fülöp András Kristóf, e. docens

NET 622A

Tantárgyfelelős oktató és intézetvezető egyetemi tanár

Prof. Dr. Buzás Edit

NET 717

 

Tanulmányi ügyeket csak személyesen intézünk, elektronikus úton információt és/vagy időpontot tudunk adni. A tanulmányi felelős fogadóóráit az intézet honlapján tesszük közzé.

 

Ajánlott irodalom:

 

Tematika

 

 

Előadások

szerda, 1215 – 1345
NET Barna Előadó

Gyakorlatok

1. hét

(febr. 2 – 6)

Bevezetés a humángenetikába
ppt

A sejtciklus és típusos mitózis
ppt   pdf

2. hét

(febr. 9 – 13)

Oktatási szünet

Atípusos mitózis  és meiózis
ppt

3. hét

(febr. 16 – 20)

Mutációk és polimorfizmusok
ppt

Citogenetika I.
ppt   pdf

4. hét

(febr. 23 – 27)

Citogenetika
ppt

Citogenetika II. 
ppt

5. hét

(márc. 2 – 6)

Epigenetika
ppt

Családfa-analízis; bevezetés a genetikai adabázisok használatába
ppt   ppt   pdf   doc

6. hét

(márc. 9 – 13)

Mendeli öröklődés:
Autoszomális öröklődés
ppt

A genetotípustól a fenotípusig (a genotípus érvényrejutását befolyásoló tényezők)
ppt   pdf

7. hét

(márc.16 – 20)

A nem szerepe az öröklődésben
ppt

A humán molekuláris genetika eszközei és alkalmazásuk I.
ppt

8. hét

(márc. 23 – 27)

Biológiai folyamatok genetikája
ppt

A humán molekuláris genetika eszközei és alkalmazásuk II.
ppt

9. hét

(ápr. 6 - 10)

Bevezetés a genomikába
ppt

Mol. gen III.: Esetelemzések, Mol. diagnózis
ppt

10. hét

(ápr. 13 – 17)

Genomikai módszerek
ppt   pdf

Konzultáció

11. hét

(ápr. 20 – 24)

A komplex betegségek genomikai megközelítése
ppt   pdf

Demonstráció
doc

12. hét

(ápr. 27 – 30)

A genom és a környezet kölcsönhatása
Populáció- és evolúciógenetika
pdf   pdf   pdf

Monogénes betegségek molekuláris, biokémiai, sejtbiológiai okai
ppt

13. hét

(máj. 4 – 8)

Farmakogenomika és nutrigenomika
ppt   pdf

(Komplex) Genetikai betegségek molekuláris, biokémiai, sejtbiológiai okai
ppt

14. hét

(máj. 11 – 15)

Metagenomika;  ELSI
ppt

Vizsgafelkészítő konzultáció

 

 

Ebook


Genetika és genomika e-book:  pdf

Genetikai és molekuláris biológiai alapok: pdf

 

Kollokviumi tematika


Kollokviumi tematika: doc

 

Konzultáció

 

Genetika és genomika konzultációk
 

május 22.   (péntek)   1300 L13-L15
június 1.     (hétfő) 1000 L13-L15
június 8.     (hétfő) 1000 L13-L15
június 15.   (hétfő)  1000 L13-L15
június 22.   (hétfő) 1000 L13-L15
június 29.   (hétfő) 1000 L13-L15

 

A konzultációk maximum 70 percesek. Ha a konzultáció elején nincs jelen hallgató, a konzultációt töröljük.

 

Segítség a belépéshez:
A felhasználónév és jelszó megtekinthető a Neptunban.


Tanulmányi felelősök:
Biológia:
Dr. Fülöp A. Kristóf
+36 1 210 2950
+36 1 210 2930 / 56253

Sejttan:
Dr. Lajkó Eszter
+36 1 210 2930 / 56430

Immunológia:
Dr. Holub Marianna
+36 1 210 2930 / 56234

Genetika és genomika:
Dr. Hegyesi Hargita
+36 1 210 2930 / 56326

Tanulmányi iroda:
+36 1 210 2950
+36 1 210 2930 / 56253

Go to top