Darvas Zsuzsanna

Beosztás: Egyetemi docens

Életrajz

Született: Budapest, 1951. július 24.

Végzettsége:

• 1969 - 1975: Eötvös Lóránd Tudományegyetem, Természettudományi Kar, biológus szak

Szakképzettsége:

• 1975: okleveles biológus

Tudományos fokozata:

• 1983: ELTE, egyetem doktori
  • 1997: ELTE, Ph.D.

Munkahelyei, beosztásai:

• 2001-től: Semmelweis Egyetem, egyetemi docens
  • 1989 - 2001: Semmelweis Orvostudományi Egyetem, egyetemi adjunktus
  • 1978 - 1989: Semmelweis Orvostudományi Egyetem, egyetemi tanársegéd
  • 1975 - 1978: Semmelweis Orvostudományi Egyetem, egyetemi gyakornok

Nyelvismerete:

• angol

Részvétel a graduális, valamint posztgraduális oktatásban:

• gyakorlatok és előadások tartása magyar és angol nyelven orvostanhallgatók, fogorvostanhallgatók és gyógyszerészhallgatók számára
  • hisztaminbiológia speciális kollégium szervezése és előadások tartása

Oktatáson kívüli egyetemi tevékenysége:

• felvételi vizsga biológia szaktárgyi kérdező
  • NET könyvtárbizottság alelnöke (2001-2003)

Tudományos közéleti tevékenysége:

• Gyulladásbiológiai Alapítvány elnöke

Kitüntetései:

• 1997: Kiváló dolgozó
  • 1985: Egészségügyi Miniszteri dicséret

Tudományos érdeklődési területe:

• Hisztamin metabolizmus (hisztidin dekarboxiláz, diamin-oxidáz, hisztamin-N-metiltranszferáz) és a hisztamin szerepének vizsgálata humán melanoma sejtvonalakon valamint humán tumor mintákban (melanoma, vastagbél tumor, szájüregi laphámrák)
  • Hisztamin és a citokin hálózat kapcsolata a tumorfejlődésben (prekancerózusos állapotok, pl. vastagbél polip, leukoplákia vizsgálata)
  • Hisztamin és a sejtkapcsoló struktúrák valamint a hisztamin és egyes adhéziós molekulák közötti kapcsolatok

Jelentősebb tanulmányutak:

• 2000: Buenos Aires-i Egyetem Rádioizotópos laboratóriuma, Argentina (Prof. Elena Rivera)
  • 1996/1997: Tohoku Egyetem II. Farmakológiai Intézete, Sendai, Japán (Prof. Takehiko Watanabe)
  • 1989: Pánum Intézet Biokémiai Intézete, Koppenhága, Dánia (Prof. Per-Hellung Larsen)
  • 1987: Gifui Orvostudományi Egyetem, Biokémiai Intézet Gifu, Japán ( Prof. Yoshinori Nozawa)

Tudományos tevékenysége:

• 1994 - 2003:
    Hisztamin metabolizmus (hisztidin dekarboxiláz, diamin-oxidáz, hisztamin-N-metiltranszferáz) és a hisztamin szerepének vizsgálata humán melanoma sejtvonalakon valamint humán tumor mintákban (melanoma, vastagbél tumor, szájüregi laphámrák).
    HDC fehérje jelenlétének és aktivitásának kimutatása tumormintákban (pl. vastagbél, szájüregi laphámrák, hólyagrák, vesetumor) és tumorprognózisban betöltött szerepének vizsgálata.
  • 1975 - 1994:
    Hormonreceptorok filo-és ontogenezise: Tetrahymena pyriformis csillós egysejtű sejtfiziológiai paramétereinek (szaporodás, fagocitózis, csillóregeneráció, lizoszomális enzim-termelés és -szekréció) vizsgálata hormononok hatására.

Publikációk

Összes publikáció: MTMTPubMed